Jablonné nad Orlicí – Občané Jablonného nad Orlicí se dnes na náměstí slavnostně rozloučí s konvojem pěti kamionů firmy Isolit­Bravo, který se, poté co cestou po republice naloží zbývající materiál, v úterý vydá na válkou sužovanou východní Ukrajinu.

více zprávy


Nejčtenější kniha všech dob je přeložena do více než 2300 jazyků a nářečí. Marek Olah ze slovenského Sabinova (31) se přičinil o to, že si Bibli mohou přečíst v mateřském jazyce také Romové. více...

Litomyšli se ode dneška až do pátku bude konat Týden modliteb za jednotu křesťanů. I když jednotlivé církve jsou k sobě stále vstřícnější, v Litomyšli jsou v boření bariér o dva kroky napřed.

            Nezvyklou scénu mohli vidět litomyšlští katolíci nedávno při půlnoční bohoslužbě, kterou sloužil římskokatolický duchovní František Beneš. Pozval totiž na ni i kazatele Církve bratrské Daniela Kvasničku.

            „O půlnoci Štědrého dne zlomil chléb, přešel přes celé kněžiště a podal mi. Kdo zná trochu křesťanství, tak ví, že je to trochu zvláštní. My chceme otevřít svoje kostely a podat všem, tedy i Františkovi, nazpět,“ řekl Kvasnička.

            Po celý týden se budou v Litomyšli vzájemně střídat kazatelé jednotlivých církví. Začátky všech shromáždění jsou v 18 hodin. Týden modliteb začíná dnes v evangelickém sboru v Tomíčkově ulici, ve kterém bude kázat Štěpán Klásek z Církve československé husitské. Zítřejší setkání se zase uskuteční v Husově sboru na Toulovcově náměstí, povede jej Církev adventistů sedmého dne a kazatelem bude římskokatolický duchovní František Beneš.

            Jedním z témat Týdne modliteb bude i 600. výročí mučednické smrti Jana Husa. „Ve vztahu k němu byli křesťané u nás dlouho rozdělení, ale právě Litomyšl je a věříme, že i do budoucna bude dobrým příkladem toho, jak toto rozdělení překonávat a zakoušet v Kristově lásce jednotu, v níž smíme vést v rozmanitosti svých tradic živý dialog,“ uvedl Štěpán Klásek z Církve československé husitské.

            Tolerantní ovzduší v Litomyšli dokresluje fakt, že vzájemná výměna kazatelů se tam neodehrává jen jednou do roka. „Udělali jsme to už i o adventu a nyní znovu,“ řekl Kvasnička.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

"Ale pro mne se nepochopitelnou jeví horečnatá snaha přiblížit naprosto vše jako v přímém přenosu. První zděšení jsem prožíval po útoku v kavárně Lindt v Austrálii. A alespoň na chvilku jsem uvěřil, že spolupráce s médii byla nástrojem v rukou policie. Ale v pařížském příběhu mne víra přešla..." Psáno pro internetový server Christnet. Článek si můžete přečíst zde

"Já jsem také Charlie Hebdo." Vyjadřujeme solidaritu s těmi, kteří byli popraveni teroristy. Stejně tak solidarizujeme s muslimy, kteří s takovým činem nemají nic společného: http://blog.ihned.cz/c3-63358380-06b000_d-63358380-06b000_d-63358380-pan-buh-se-smeje

V neděli 30. listopadu byl uveden do služby nový kazatel Církve bratrské v Litomyšli. Je jím Daniel Kvasnička, který těsně před Štědrým dnem oslavil 55. narozeniny. Jako mladý sice netoužil být kazatelem, dokonce vystudoval fotografii, přesto byl skrze světlo nasměrován na dráhu duchovního. Litomyšl je jeho čtvrtým působištěm a přišel sem z Říčan. Daniel Kvasnička ovšem není jen kazatelem. Věnuje se žurnalistice, moderuje a blízká mu zůstala i fotografie. V následujícím rozhovoru o sobě Daniel Kvasnička prozradil mnohé. (Ptala se Mgr. Jana Bisová)