Skip to main content

Sčítání lidu 2021

By 19. 4. 202120 dubna, 2021Aktuality
od do
Naplánovaná událost Aktuality
Litomyšl Mapa

Milí bratři a sestry, přátelé a sympatizanti, z Ekumenické rady jsme získali informaci o sčítání lidu 2021. Je dobré tomu věnovat pozornost Proč? Protože čísla ze sčítání se budou deset let používat jako stav na základě kterého se třeba bude rozhodovat o charakteru náboženského vysílání veřejnoprávních médií a podobně… Dne 27. března začne online fáze letošního sčítání lidu, která potrvá do 9. dubna. Kdo se v této době nestihne sečíst online (na počítači nebo prostřednictvím mobilní aplikace), bude muset vyplnit v termínu od 17. dubna do 11. května papírový formulář. Pro naše účely je podstatné, že součástí sčítání je otázka na náboženskou víru. Otázka je formulována slovy: „Uveďte Vaši náboženskou víru (náboženský směr, hnutí, církev nebo společnost, ke které se hlásíte).“ s následujícím polem na vyplnění. Statistický úřad v instrukcích k formuláři vyzývá, aby lidé vyplňovali církev ideálně co nejpřesněji oficiálním názvem podle Rejstříku Ministerstva kultury ČR.

Otázka je zařazená jako nepovinná a formálně její výsledky k ničemu konkrétnímu neslouží, nicméně jak víme z minulosti, jsou státní správou ve vztahu k církvím výsledky používány při nejrůznějších jednáních a samozřejmě i datově interpretovány ve smyslu růstu či poklesu, apod.

Vzhledem k tomu, že online sčítání začíná již na konci tohoto měsíce, bude nyní vhodný okamžik začít své věřící upozorňovat na to, že je pro nás důležité, aby tuto otázku vyplnili a to pokud možno správným způsobem (platí zejména tam, kde může dojít k záměně názvu církví nebo nejasnosti).

Máte-li možnost apelovat na své věřící a sympatizanty, aby tuto nepovinnou otázku vyplnili, prosím, abyste tam učinili. Výsledky částečně ovlivní naše vztahy se státem na dalších 10 let.